تلفن: 02144263597 ایمیل: g24shop@hotmail.com تلفن همراه: 09367044465 شناسه یاهو:

*** فروشگاه اینترنتی گیتی در زمینه فروش انواع سی دی ها آموزشی ، نرم افزار، بازی و سرگرمی ، صوتی (موسیقی و مداحی) و فیلم شامل انواع فیلم های ایرانی ، خارجی ، انیمیشن ،مستند ، سریال ،کنسرت و نماهنگ با اخذ نمایندگی از شرکتها و موسسه های فعال در ویدئورسانه کشور همچون موسسه رسانه تصویری ،شرکت تصویر دنیای هنر، موسسه قرن جدید،موسسه فرهنگی هنری قرن 21،شرکت جوانه پویا ، شرکت پارس ویدئو، هنرنمای پارسیان (نیوتک) ،سینما هفت (پخش بایا) ،شرکت فرهنگ فیلم تهران، پخش اکسیر و... فعال میباشد *** تلفن و فاکس : 44263597-021 *** ایمیل :info[at]g24shop.com *** سایت این فروشگاه*** http://shop.g24shop.com

طراحی سایت فروشگاهی

*** (فروشگاه اینترنتی گیتی سفارش فیلم ، سریال و نرم افزار را می پذیرد). http://shop.g24shop.com ***


نرم افزار حسابداری وین تاپ پروآنتی ویروس ایرانی شیدخرید اینترنتی نرم افزار حسابداری اصنافکانال تلگرام فروشگاه اینترنتی گیتی

*** (با عرض پوزش این فروشگاه به این سایت منتقل شده است http://shop.g24shop.com). ***

خرید پستی فیلم سینمایی حریم(ترسناک)

خرید پستی فیلم سینمایی حریم(ترسناک)

خرید پستی فیلم سینمایی حریم


نقد فیلم حریم ساخته آقای رضا خطیبی نوشته آقای سعید مروتی


2 دهه پیش  مرحوم حمید رخشانی با «شب بیست و نهم» اولین فیلم ترسناك سینمای پس از انقلاب را كارگردانی كرد

فیلمی كه به‌خوبی مفهوم ترس را با مفاهیم ایرانی منطبق كرده بود ولی نگاه از بالا و روشنفكرانه منتقدان آن دوران، این تجربه را كاملا نادیده گرفت و مدیریت سینمایی وقت هم به فیلم بی‌اعتنایی كرد و با درجه كیفی «جیم» در شرایطی نامطلوب اكرانش كرد. به این ترتیب نه سازنده «شب بیست و نهم» این تجربه را پی گرفت و نه دیگران به دنبال چنین مسیری رفتند.

سینمای ژانرگریز ایران، به معدود تجربه‌هایش در ژانرهای كمتر جدی گرفته شده، عموما  بی‌اعتنا بوده تا عملا 2 ژانر مشخص (بی آنكه با مفهوم ژانر منطبق باشند) بر آن سلطه داشته باشند: فیلمفارسی و فیلم جشنواره‌ای.

در چنین شرایطی است كه باید تجربه‌ای از جنس «حریم» را با وجود كاستی‌هایش جدی گرفت و مغتنم شمرد.
منبع: همشهری آنلاین

«حریم» به عنوان فیلمی داستان‌گو، چیزهای زیادی كم دارد. فیلم موقعیت‌هایی را می‌سازد و روایت داستانی را آغاز می‌كند كه در میانه‌ها چنان كه باید پرورشش نمی‌دهد.

اینجا دیگر صحبت از كمبود مصالح داستانی نیست چون داستان به صورت بالقوه  قابلیت‌هایی دارد كه فیلمنامه‌نویسان به عمد یا به سهو نخواسته‌اند خیلی به آن بپردازند. با چنین فیلمنامه‌ای، فیلمساز چندباری هم تماشاگر را از كاراكترها جلو می‌اندازد و با این همه فیلم تا انتها سرپا می‌ماند و مخاطب خود را حفظ می‌كند.

 رضا خطیبی كارگردان «حریم» نشان می‌دهد كه فیلم زیاد دیده است و با زیرگونه‌های ژانر وحشت آشنایی كامل دارد. اینكه فیلمنامه پرو پیمانی ننوشته بخشی از آن به ضعف عمومی سینمای ایران در این حیطه باز می‌گردد و او در عوض موفق می‌شود با اجرای خوبش تا اندازه‌ای مشكل داستان را كمرنگ كند.

فیلم‌های وحشت ایرانی، اغلب به دلیل اجرای بد، در عمل به كمدی‌های ناخواسته تبدیل می‌شوند و تماشاگر را به جای آنكه بترسانند می‌خندانند! «حریم» خوشبختانه چنین مشكلی ندارد و در لحظاتی- به خصوص در نیمه دوم فیلم – تماشاگر را غافلگیر می‌كند و می‌ترساند.

كارگردان از جنگل استفاده مطلوبی می‌كند و فضای رعب‌آلودی می‌سازد. در این مسیر هم از حاشیه صوتی استفاده درستی می‌كند و هم در شكل‌دهی ساختار بصری موفق می‌شود حسی از تعلیق و ترس را با پرداختی استاندارد متبلور كند.

«حریم» اگر فیلمنامه‌اش هم به پای اجرا و كارگردانی‌اش می‌رسید، به نمونه‌ای درخشان در نوع خودش تبدیل می‌شد. در شمایل فعلی اما ، فیلم كوششی است قابل قبول و تجربه‌ای مغتنم كه نشان می‌دهد كارگردانان ایرانی هم می‌توانند فیلم وحشت بسازند.

خطیبی در انتخاب لحن اثر و تغییر مسیرهایی كه می‌دهد تحت تاثیر برخی از فیلم‌های سینمای روز جهان نشان می‌دهد. مثلا فیلم با مولفه‌های سینمای معمایی شروع می‌شود و از نیمه به بعد به فیلم وحشت تبدیل می‌شود و این كار را هم چنان به تدریج انجام می‌دهد كه تماشاگر چندان آن را حس نمی‌كند.

محمداحمدی به عنوان فیلمبردار سهم زیادی در توفیق فیلم دارد. حركت‌های دوربین حساب شده و همسو با حال و هوا و فضایی است كه «حریم» در بستر آن شكل می‌گیرد.

در سینمایی كه چندان میانه‌ای با استاندارد بودن ندارد و  به محصولاتی كه در آن اجرا سهل‌انگارانه است، عادت كرده‌اند «حریم» به عنوان نمونه‌ای استاندارد و خوش ساخت تجربه‌ای با ارزش است. خلأ‌های داستانی را هم می‌شود به پای ضعف ریشه‌ای فیلمنامه‌نویسی در سینمای ایران گذاشت و در عوض از ظرافت‌های كارگردانی لذت برد.

نویسنده : محمد حسین ورشوساز

نظرات

منصوره تاریخ : چهارشنبه 5 شهریور 1393 ساعت '3:18
بجای ترسناک بیشتر خنده دار بود
ارسال نظر

*** (با عرض پوزش این فروشگاه به این سایت منتقل شده است http://shop.g24shop.com). ***

تبليغاتX