تلفن: 02144263597 ایمیل: g24shop@hotmail.com تلفن همراه: 09367044465 شناسه یاهو:
خرید پستی کارتون شهر قطار ها

*** فروشگاه اینترنتی گیتی در زمینه فروش انواع سی دی ها آموزشی ، نرم افزار، بازی و سرگرمی ، صوتی (موسیقی و مداحی) و فیلم شامل انواع فیلم های ایرانی ، خارجی ، انیمیشن ،مستند ، سریال ،کنسرت و نماهنگ با اخذ نمایندگی از شرکتها و موسسه های فعال در ویدئورسانه کشور همچون موسسه رسانه تصویری ،شرکت تصویر دنیای هنر، موسسه قرن جدید،موسسه فرهنگی هنری قرن 21،شرکت جوانه پویا ، شرکت پارس ویدئو، هنرنمای پارسیان (نیوتک) ،سینما هفت (پخش بایا) ،شرکت فرهنگ فیلم تهران، پخش اکسیر و... فعال میباشد *** تلفن و فاکس : 44263597-021 *** ایمیل :info[at]g24shop.com *** سایت این فروشگاه*** http://shop.gitidesign.ir **

طراحی سایت فروشگاهی

*** (فروشگاه اینترنتی گیتی سفارش فیلم ، سریال و نرم افزار را می پذیرد). ***


نرم افزار حسابداری وین تاپ پروآنتی ویروس ایرانی شیدخرید اینترنتی نرم افزار حسابداری اصنافکانال تلگرام فروشگاه اینترنتی گیتی

*** (با عرض پوزش این فروشگاه به این سایت منتقل شده است http://shop.gitidesign.ir). ***

خرید پستی فیلم سینمایی دل شکسته

خرید پستی فیلم سینمایی دل شکسته

خرید پستی فیلم سینمایی دل شکسته

بازیگران:

شهاب حسینی،خسرو شکیبایی،بیتا بادران،محمود پاک نیت

 

نقد فیلم دل شکسته ( یک فیلم دو تیکه)داستان فیلم دل شکسته داستانی بود به نسبت خوب منتها فقط در حد یک داستان نه بالاتر از آن چرا که خیلی بیش از حد دور از ذهن بود داستان از نکات مثبت و منفی زیادی برخوردار است که در ادامه به آن می پردازیم. منتها قبل از هر چیز طبق روال گذشته خلاصه ای از فیلم را مرور می کنیم و سپس به نقد فیلم دل شکسته خواهیم پرداخت.

داستان دو جوان دانشجوی رشته جامعه شناسی است  از دو فرهنگ و تفکر کاملا  جدا که زیاد دل خوشی از هم ندارند. یکی یک پسر شهید خیلی مذهبی منتها بی ریا از طبقه ای متوسط و فرهنگی که صحاف است ودیگری دختری است متجدد که پایه دینی قوی ندارد و از طبقه ای کاملا مرفه و پولدار. این دو بر خلاف میلشان مجبور می شوند پایان نامه مشترکی را برای فارغ التحصیلی به استادشان( محمود پاک نیت) که اتفاقا از هم رزم های پدر امیر علی( شهاب حسینی) یعنی همان پسر داستان است ارائه دهند که در طی فیلم سعی بر این دارند که با ارائه مدارکی به هم باورهایشان را به طرف مقابل تحمیل کنند. در پایان این پایان نامه با به تفاهم رسیدن با هم و ارائه یک کار مشترک به هم علاقه مند می شوند و تصمیم به ازدواج می گیرند که با مخلافت شدید پدر نفس ( بیتا بادران) که نقشش را مرحوم شکیبایی ایفا میکند مواجه میشوند اما در پایان به وصال هم میرسند با یک شخصیتی کاملا متفاوت از نفس.

 

خرید پستی فیلم سینمایی دل شکسته


این چکیده ای مختصر و مفید از فیلم بود اما همان طور که در بالا عرض کردم فیلم نکات قوت و ضعف بسیاری دارد

الف ) نکات قوت:

1) نو آوری

2) ارائه نقشهایی هنرمندانه و قابل قبول

3) به تصویر کشیدن گوشه ای از واقعیت های جامعه امروز

4) تقابل دو فرهنگ متفاوت به دور از تشویش

ب) نکات ضعف:

1) تغییر ناگهانی موضع

2) در هم کردن مطالب و عدم پردازش موضوعات پیش آمده

3)سکانس های غیر واقعی

4)اغراق بیش از حد


الف ) نکات قوت:

1) نو آوری:

0) فیلم دارای نوآوری است و این موضوع بار ها خود را نشان می دهد از ابتدا تا انتها . در همان ابتدای فیلم و با آغاز تیتراژ متوجه این موضوع خواهید شد.یعنی تمامی سمت ها و پست های اعضای گروه فیلمبرداری با عناوین و واژه های بسیار متفاوت و غیر معمول قید می شود و در این راستا حتی الفاظ فارسی روتین تغییر چهره می دهد و جای خود را به واژه ای دیگر می دهد ((مثال : به جای نویسنده از لفظ روایت و به جای کارگردان از لفظ هدایت نام برده می شود))

00) انتقادهای دینی و ضد افراد متظاهر کاملا تازگی دارد و کمتر موقعی شده است که شاهد اینگونه انتقادات با چنین لفظ های رک و پوست کنده و گاهی تند و تیز باشیم هرچند که چند جا با تیکه های ضد دینی پدر نفس این انتقاد ها که می تواند واقعیت داشته باشد بوی احساسات گرفت و زیر سوال رفت.اما به هر حال حرف زده شد.

000) به تصویر کشیدن مشکلات خانواده های جانبازان نه خود جانبازان که این موضوع نه کاملا اما نسبتا نو و بدیع بود

2) ارائه نقشهایی هنرمندانه و قابل قبول:

از مهمترین و قابل توجه ترین نکات قوت این فیلم ارائه بازی های خیلی زیبا و هنرمندانه از طرف بازیگران بود که علاوه بر قدرت بازیگری بالای هنرمندان به توجه و ریز بینی کارگردانی فیلم یعنی علی روئین تن اشاره دارد.شهاب حسینی بار ها و بارها در کاراکترهای متفاوت و فیلم های مختلف از جمله قتل آنلاین - سوپر استار-مدار صفر درجه  - رستگاری در هشت و بیست دقیقه و... شایستگی های خود را به رخ کشیده بود و این بار هم ثابت کرد که تنها یک بازیگر گیشه ای نیست بلکه هنرمندی است که هر روز توانایی های جدیدی از خود بروز می دهد که برای یک بازیگر  ویژگی است فوق العاده . کلا شهاب حسینی از آن دسته بازیگران خوبی است که توانایی ماندگار شدن را دارد.او در این فیلم در بازی سکانس های لطیف و احساسی بسیار موفق عمل کرد و بیننده را به سمت خود جذب کرد او باور یک پسر ساده سر به زیر مذهبی و دارای صحه صدر را در ذهن تماشاچی گنجاند و این دقیقا چیزی است که هر کارگردانی از بازیگرش می خواهد.


بیتا بادران هم جز بازیگران با استعداد ولی بد شانس است که میدان نمی بیند و فرصت برای به نمایش گذاشتن توانایی هایش ندارد.او را که چند سال قبل در نقش یک دانشجوی اصفهانی در فیلم آژانس شیشه ای دیده بودیم این بار هم با یک بازی بی پروا و پر انرژی در نقش یک دختر شر و شیطون خوش درخشید.او در این فیلم کار سختی پیش و رو داشت که انصافا از پس آن خوب بر آمد .سختی کار او دو کاراکتره بودن او بود او باید دختری شر و شیطون متجدد باشد و هم در انتها دختری معتقد و مذهبی یعنی دو شخصیت کاملا مجزا از هم با 180 درجه اختلاف او توانست هم خیلی خوب شیطانی و شلوغی کند و هم خیلی خوب مذهبی باشد .در ضمن دوران تحول او در شکل گیری شخصیت جدیدش نیز مشکلات خودش را داشت که بیتا بادران از پس آن هم خیلی خوب برآمد و ثابت کرد از خیلی بازیگرانی که نان قیافه و استیلشان را میخورند سر تر و با استعداد تر است.

در بازی افرادی هم چون محمود پاک نیت که با نقش حسام بیک در روزی روزگاری و ارباب در پس از باران و حتی بازی در فکر پلید که ثابت کرد بازیگری است تمام عیار که برای هر نقشی مصاعد است یا مرحوم شکیبایی که خاک خورده این هنر بود یا گوهر خیراندیش که بازیگری است فوق ایده آل حرفی باقی نمی ماند

کلا انتخاب بازیگران با وسواس بسیار بالایی صورت گرفته بود که جای تقدیر دارد چرا که در این راه بسیار موفق عمل شده بود

3) به تصویر کشیدن گوشه ای از واقعیت های جامعه امروز:

در فیلم دل شکسته بسیاری از دردهای جامعه نمایش داده شد که البته حتی گوشه ای از دریای معضلات جامعه امروزی بشری بود این فیلم توانست مشکلاتی هم جون:

مشکلات یک جانباز شیمیایی - دردسرهای خانواده جانبازان - ریا و تظاهر افرادی که به نام دین کارهای خود را قصد ماست مالی کردن دارند- افراط و تفریط ( از طرف هر دو گروه در فیلم).......را تقریبا قابل قبول و مناسب به تصویر بکشدکه البته بیش تر از اینها می توانست عمل کند و موفق باشد

4) تقابل دو فرهنگ متفاوت به دور از تشویش

معمولا در فیلم های ایرانی چون همیشه احساسات تا حدی جای منطق رب میگیرد خیلی از کار ها را ایراد دار می کند از جمله ابراز تفاوت ها به عنوان مثال در فیلم نان..عشق..موتور1000 دو گروه اصلاح طلب و اصولگرا را نه تنها نتوانست مقایسه کند و به یک نتیجه معقول برسد بلکه بارها با ایجاد درگیری بین آنها و مشوش کردن فضای فیلم این دو گروه متعلق به یک نظام واحد را دشمن هم خطاب کرد.اما در فیلم دل شکسته این گونه نبود به جز صحنه ای بیتا بادارن در صحافی امیر علی عصبانی شد و با گریه کردن سریعا به این عصبانیت خاتمه داد دیگر جایی این گونه تشویشات دیده نمی شود و با حظور افرادی چون استاد(پاک نیت) و عمو دکتر باغبون(رضا رویگری) تقابل فکری این دو گروه در فصایی آرام انجام شد و در نهایت با ازدولج نفس و امیر علی می توان اشاره ای به اتحاد این دو گروه داشت.


ب) نکات ضعف:

1) تغییر ناگهانی موضع:

این فیلم خیلی سریع و بی هیچ آمادگی قبلی تغییر موضع می دهد و هدف فیلم را عوض می کند که به کیفیت فیلم لطمه ای جدی وارد کرد. در اوج آن زمانی که بیننده مشغول رویارویی دو فرهنگ و تفکر متفاوت است و منتظر است ببیند که این دو نفر چگونه به تفاهم میرسند و همدیگر را توجیه می کنند ناگهان داستان جهت دیگری می گیرد و فیلم  سیر عاشقانه در پیش می گیرد و در گیر موضوع ازدواج قهرمانان فیلم می شود و موضوع پایان نامه کاملا حذف می شود  که این مساله کاملا تماشاچی را سر در گم میکند شاید بگویید خوب کارگردان  به علت طولانی بودن داستان و محدود بودن زمان مجبور به این کار شده اگر این طور است کارگردان می توانست با حذف قسمت هایی با اهمیت کمتر مثل قدم زدن نفس در خیابان و مجنون و لیلی خواندن به مسائل مهم تری بپردازد

2) در هم کردن مطالب و عدم پردازش موضوعات پیش آمده

از نکات منفی فیلم در هم شدن موضوعات  با هم است که متاسفانه اصلا خوب پردازش نشده و خیلی بی منطق و بی دلیل و گاها ناگهانی به هدف می رسد که باعث سوالات بی پایان در ذهن بیننده و حتی نارضایتی تماشاچی می شود از جمله:

0) این دو که به خون هم تشنه هستند  وجود  هم را به زور تحمل می کنند چگونه و چرا وچه زمانی به هم دلبسته می شوند؟ این موضوع در نقش نفس متبلورتر است او که تنها تا چند سکانس قبل تر از آن از امیر علی و تفکرات آن کاملا بیزار است چه دلیلی دارد که ناگهان نامه و گل به او بدهد و با امیر علی به دیدار دوست شیمیایی پدر امیر علی برود؟

00) پدر نفس که سر سوزنی به دین ومذهب اعتقادی ندارد و از امیر علی می خواهد که امام حسین(ع) را برای خواستگاری از نفس بیاورد چگونه در یک لحظه وبا دیدن دسته سینه زنی از طریق آیفون منزل متحول می شود و به امیر علی می گوید که بیاید و با دخترش ازدواج کند؟مگر قبلا ندیده بود و یا نشنیده بود؟

000) اصلا به چه دلیلی نفس بی هیچ مقدمه ای ناگهان اینطور مذهبی می شود آیا از عشق امیر علی به این مرحله عشق الهی رسیده؟ پس چرا مراحل این سیر معنوی نمایش داده نمی شود

البته این فیلم ایرادات پراکنده در چند جا دارد:

0) پایان نامه به کجا رسید؟

00) چرا مراحل ساخت فیلم توسط این دو نفر این قدر طولانی است که فرصت برای پردازش مسائل اساسی نیست

000) فیلمی که این دو ساختند هیچ ارتباطی با تفاوت تفکری اینان نداشت در حالی که در ابتدای فیلم استاد اینان می گوبد این تفاوت تفکری یک نظر جاویدان و ماندگار می سازد در حالی که اصلا اینگونه نبود و نه تنها موضوع هیچ ارتباطی به تفکر و ایدولوژی این دو نفر ندارد بلکه هیچ کار خاصی که قابلیت جاودانی باشد ارائه ندادند. در واقع می توان گفت حدود یک سوم آخر فیلم کاملا از زیر کار شانه خالی شده بود و فقط موضوع کش داده شد که باز می گویم ای کاش جای آن به اصلیات پرداخته می شد؟

0000) یک نکته جالبی وجود دارد این است که در پارکینگ دانشگاه فقظ ماشین نفس بود و موتور امیر علی آیا در این دانشگاه به این عظمت همین دو دانشجو وسیله نقلیه دارند؟ که کمی بعید است. پس نتیجه می گیریم ورود وسیله نقلیه دانشجویان به وسط دانشگاه آن هم درست جلوی ساختمان دانشکده کمی ممنوع  است پس چرا این دو نفر وسیله خود را توانسته بودند به این جا بیاورند؟ با توجه به این که آن قسمت می تواند پارکینگ پرسنل و اساتید باشد ای کاش به این موضوع توجه بیشتری می شد.

00000) یک مساله دیگری که وجود داشت که البته نمی توان نام آن را ایراد گذاشت نام خانوادگی امیر علی بود. آیا واقعا نیاز بود  نام خانوادگی امیر علی با  نام خانوادگی یکی از شهیدان شامخ دوران دفاع مقدس یعنی دوران یکی باشد؟

4)اغراق بیش از حد

برخی قسمت های فیلم دیگر بیش از حد اغراق شده بود به مثال های زیر دقت کنید:

درست است که نفس دختری شیطان است ولی مگر می شود اینگونه باشد که لب حوض دانشگاه لحظه ای را به خواندن و رقصیدن نمادین بپردازد.

بر فرض پدر نفس هیچ گونه ارزشی برای دین قایل نیست ولی مگر می شود نداند که اهل بیت چیست که در صحنه ای که به امیر علی می گوید به چه پشتی آمدی خواستگاری ؟جواب می گیرد اهل بیت نمی داند چیست و با تعجب همسرش را نگاه می کند

چرا در یک صحنه امیر علی وسط پارکینگ نماز می خواند ؟چه زمانی اتفاق افتاده کسی وسط پارکینگ دانشگاه نماز بخواند

در اول فیلم تجمع دانشجویان دور ماشین نفس حرف زدنشان و سوت چاله میدانی نفس و حتی حساب بردن عجیب آنها از بی آزار ترین فرد آن گروه مذهبی بسیار اغراق آمیز و دور از ذهن است حال اینکه سر کلاس نفس یکی از افراطی ترین های این گروه را بی هیچ واهمه ای سگ و یا حتی امیر علی را یابو سوار خطاب می کند.  و یا در جایی که استاد افراد را دو به دو صدا می کند برای پایان نامه دو تن از دختران دانشجو که با هم همگروه می شوند از فرط خوشحالی بشکن زده و شانه به هم می زنند که این موضوع هم کمی دور از ذهن است که یک دانشجو از هر طبقه فکری و فرهنگی در محضر یک استاد و سر کلاس حرمت شکانده و اینگونه اداهایی در آورند.


به هر حال این فیلم فیلمی دو تیکه بود یک تیکه خوب و قوی و یک تیکه ضعیف و از زیر کار در رو ولی کلا فیلم قابل قبولی بود و توانست جایگاه خوبی بین مردم پیدا کند.امیدوارم با بر طرف کردن اینگونه ایرادات فیلم های قوی و مفید و خوبی را تماشا کنیم.


نوشته شده توسط علی شه کمال

خرید پستی کارتون شهر قطار ها

نظرات

معصومه تاریخ : چهارشنبه 12 شهریور 1393 ساعت '0:0
فیلم عالی بود چند بار دیدن کمه
ارسال نظر

*** (با عرض پوزش این فروشگاه به این سایت منتقل شده است http://shop.gitidesign.ir). ***

تبليغاتX