تلفن: 02144263597 ایمیل: g24shop@hotmail.com تلفن همراه: 09367044465 شناسه یاهو:
خرید پستی کارتون شهر قطار ها

*** فروشگاه اینترنتی گیتی در زمینه فروش انواع سی دی ها آموزشی ، نرم افزار، بازی و سرگرمی ، صوتی (موسیقی و مداحی) و فیلم شامل انواع فیلم های ایرانی ، خارجی ، انیمیشن ،مستند ، سریال ،کنسرت و نماهنگ با اخذ نمایندگی از شرکتها و موسسه های فعال در ویدئورسانه کشور همچون موسسه رسانه تصویری ،شرکت تصویر دنیای هنر، موسسه قرن جدید،موسسه فرهنگی هنری قرن 21،شرکت جوانه پویا ، شرکت پارس ویدئو، هنرنمای پارسیان (نیوتک) ،سینما هفت (پخش بایا) ،شرکت فرهنگ فیلم تهران، پخش اکسیر و... فعال میباشد *** تلفن و فاکس : 44263597-021 *** ایمیل :info[at]g24shop.com *** سایت این فروشگاه*** http://shop.g24shop.com

طراحی سایت فروشگاهی

*** (فروشگاه اینترنتی گیتی سفارش فیلم ، سریال و نرم افزار را می پذیرد). http://shop.g24shop.com ***


نرم افزار حسابداری وین تاپ پروآنتی ویروس ایرانی شیدخرید اینترنتی نرم افزار حسابداری اصنافکانال تلگرام فروشگاه اینترنتی گیتی

*** (با عرض پوزش این فروشگاه به این سایت منتقل شده است http://shop.g24shop.com). ***

خرید پستی فیلم سینمایی شبی در تهران

خرید پستی فیلم سینمایی شبی در تهران

کارگردان
بهرام کاظمی
بازیگران
رامبد جوان, ماهایا پطروسیان, سعید پیر دوست

خلاصه داستان

داستان يك زن و شوهر جوان را روايت مي كند كه براي استخدام در شركتي از رشت عازم تهران مي شوند. اما در طول سفر و در تهران مشكلات متعدد سراغ آنها مي آيد.

 

خرید پستی

نقد فيلم «شبي در تهران» ساخته بهرام كاظمي
يكي از راه هاي خلق كمدي ريشخند مشكلات و معايب انساني و اجتماعي است. در شبي در تهران هم قرار است ما رفتار اغراق شده و مستأصل يك زوج جوان را در مقابل مشكلات كلانشهر تهران ريشخند كنيم به عبارت ديگر كارگردان خواسته عوارض منفي شهر تهران روي زوجي جوان و شهرستاني زمينه ساز صحنه هاي كميك شود.
يكي از دلايلي كه شوخي هاي فيلم را ناموفق مي كند عنصر «اغراق» است كه در فيلم به نحوي كليشه اي به كار گرفته شده است در صورتي كه اغراق اگر درست مورد بهره برداري قرار بگيرد يكي از ضروريات آثار كمدي است اما «شبي در تهران» مي خواهد از عناصر اغراق آميز و مجرد و خارج از روال دراماتيك داستان گويي و فارغ از خلق با جزييات و خلاقانه موقعيت هاي كمدي به هر نحوي شده از تماشاگر خنده بگيرد تكرار عصبانيت هاي بي منطق و نچسب رامبد جوان كه حتي در مرتبه اول خنده دار نيست چه برسد به اينكه بارها و بارها تكرار شود از آن جمله است و يا تأكيد بر اصرار ماهايا پطروسيان براي خوردن شيرقهوه در جاي جاي فيلم هم جز اينكه سوهان روح تماشاگر باشد چيز ديگري نيست.
بسياري از شوخي هاي فيلم متكي بر ديالوگ هستند مثل صحنه اي كه زن حلقه اش را گم مي كند و مي گويد كه چون غذا نخورده لاغر شده و حلقه از دستش افتاده، نظير اين شوخي ها كه حتي اگر شفاهي براي كسي تعريف كنيم لطيفه هاي بي مزه و غير كميكي هستند در فيلم فراوان است. البته برخي از ايده هاي كميك فيلم توانايي بالقوه ايجاد خنده را دارند و استفاده از آن ها را در بسياري از فيلم هاي كمدي موفق ديده ايم اما چون در «شبي در تهران» زمينه سازي دراماتيك خوبي ندارند و سطحي جلوه مي كنند در نتيجه موفق نيستند شوخي هايي مثل شكستن پاشنه كفش پطروسيان يا شوخي با مژه مصنوعي او يا صحنه اي كه رامبد جوان عينكش را بر عكس مي زند.
بهرام كاظمي فكر كرده كه حادثه اي مثل شكستن پاشنه كفش به تنهايي و قائم به ذات مي تواند كميك باشد در صورتي كه هر حادثه اي به صرف «حادثه» بودن كميك نيست بلكه هر صحنه كمدي زمينه سازي مناسب و اجراي فوق العاده ظريف و خلاقانه اي را مي طلبد تا موجب خنده تماشاگر شود بي دليل نيست كه خنداندن تماشاگر يكي از سخت ترين كارها در سينما و اصولاً آثار نمايشي است.
القاي مضمون فيلم هم در مذمت زندگي در كلانشهر تهران و خوب بودن شهرستان ها، كليشه اي و دم دستي است. در ابتداي فيلم زوج جوان در هواپيما از آرزوي خوشبخت شدن در تهران صحبت مي كنند اما در انتهاي فيلم به اين نتيجه مي رسند كه تهران جاي خوبي نيست و همان شهرستان خودشان به مراتب بهتر است اما مشكلاتي كه در فيلم از تهران مي بينيم تنها حوادثي هستند كه نه تنها در تهران بلكه در هر شهر يا شهرستان ديگري هم مي توانند رخ بدهند اينكه هواپيما به علت بدي هوا نمي تواند در فرودگاه مهرآباد فرود بيايد يا چمدان ها و پول هاي زن و مرد كه توسط سارقين ربوده مي شوند يا هتلي كه به دليل دير آمدن زن و شوهر جاي خالي ندارد و... حوادثي هستند كه در هر شهر و شهرستاني مي تواند اتفاق بيافتد و تنها مختص شهر تهران نيست. لذا از اين حوادثي كه قابل تعميم به تمام مكان هاست نمي توانيم در مذمت زندگي در كلانشهر تهران نتيجه گيري كنيم البته نگارنده به هيچ وجه قصد كتمان معضلات بزرگ شهر تهران را ندارد بلكه اينجا سخن از گزينش و غيرمنطقي بودن سير درام در فيلم و نتيجه گيري حاصل از آن است چرا كه اصولاً راه انتقاد از مشكلات تهران اين نيست كه در فيلم به صورت سردستي و سطحي مطرح شده است.
جالب اينجاست كه برخي از مشكلاتي كه در فيلم به تهران نسبت داده شده است ربطي به تهران ندارد و در اثر كم هوشي شخصيت هاي فيلم به وجود مي آيد مثلاً آن ها چرا به همين راحتي به هر كس كه از راه مي رسد اعتماد مي كنند مگر آن ها سال ها خارج از كشور تحصيل نكرده اند گيريم كه حالا در شهرستان اقامت دارند و اينكه آن ها چرا نمي پذيرند كه از ماشين پليس كه در تعقيب تبهكاران است پياده شوند و خطر به اين بزرگي را به جان مي خرند اين ديگر نامش سادگي نيست و واژه «كم هوشي» براي آن مناسب تر است.
حال فيلم «شبي در تهران» را مقايسه كنيم با فيلم هاي موفق در مورد معضلات تهران، در اين فيلم ها معضلات تهران مترادف با يكسري حوادث تصادفي، خلق الساعه و گزينشي نيست بلكه مشكلات به نحو عميق و جامعه شناسانه اي به تصوير كشيده مي شوند. فيلم «اجاره نشين ها» (داريوش مهرجويي) از جمله اين نوع فيلم هاست.
وقتي شوخي ها و لحظات كميك خوبي براي فيلمي نوشته و تدارك ديده نشده، بازيگران خوبي چون رامبد جوان و ماهايا پطروسيان هم نمي توانند معجزه كنند رامبد جوان در نقش شخصيتي كه مرتب عصباني مي شود و همه را تهديد به شكايت مي كند از تكرار اين عصبانيت ها طرفي نمي بندد و خنده اي بر لب تماشاگر نمي نشاند و ماهايا پطروسيان هم در نقش زني وفادار كه مرتب مراقب سر و وضعش است نمي تواند بامزه و جذاب باشد.
در مجموع «شبي در تهران» همان كليشه هاي هميشگي سينماي عامه پسند در ژانر كمدي را تكرار مي كند كليشه هايي كه گاه در برخي از فيلم ها از گيشه جواب مثبت مي گيرند و گاه در برخي از فيلم ها اين چنين نمي شود بنابراين هيچ فرمول تضمين شده و از پيش تعيين شده اي در كار نيست. چه بهتر كه كارگردان هاي سينماي عامه پسند مثل بهرام كاظمي گاهي راه هاي جديدتري فارغ از كليشه ها را هم بيازمايند.

حسین آریانی

خرید پستی کارتون شهر قطار ها

نظرات

نازنین تاریخ : یکشنبه 27 مهر 1393 ساعت '7:30
رامبدجوان هم بازیگر هم کارگردان هم مجری بسیار خوب, خاص و البته موفقیه! افکارو عقایدش که معمولا تو کارهاش (خصوصا سریال مسافران!) میبینیم نشون می ده که شخصیتش هم مثل کارهاش مقبول و جذابه!
ارسال نظر

*** (با عرض پوزش این فروشگاه به این سایت منتقل شده است http://shop.g24shop.com). ***

تبليغاتX