تلفن: 02144263597 ایمیل: g24shop@hotmail.com تلفن همراه: 09367044465 شناسه یاهو:

*** فروشگاه اینترنتی گیتی در زمینه فروش انواع سی دی ها آموزشی ، نرم افزار، بازی و سرگرمی ، صوتی (موسیقی و مداحی) و فیلم شامل انواع فیلم های ایرانی ، خارجی ، انیمیشن ،مستند ، سریال ،کنسرت و نماهنگ با اخذ نمایندگی از شرکتها و موسسه های فعال در ویدئورسانه کشور همچون موسسه رسانه تصویری ،شرکت تصویر دنیای هنر، موسسه قرن جدید،موسسه فرهنگی هنری قرن 21،شرکت جوانه پویا ، شرکت پارس ویدئو، هنرنمای پارسیان (نیوتک) ،سینما هفت (پخش بایا) ،شرکت فرهنگ فیلم تهران، پخش اکسیر و... فعال میباشد *** تلفن و فاکس : 44263597-021 *** ایمیل :info[at]g24shop.com *** سایت این فروشگاه*** http://shop.g24shop.com

طراحی سایت فروشگاهی

*** (فروشگاه اینترنتی گیتی سفارش فیلم ، سریال و نرم افزار را می پذیرد). http://shop.g24shop.com ***


نرم افزار حسابداری وین تاپ پروآنتی ویروس ایرانی شیدخرید اینترنتی نرم افزار حسابداری اصنافکانال تلگرام فروشگاه اینترنتی گیتی

*** (با عرض پوزش این فروشگاه به این سایت منتقل شده است http://shop.g24shop.com). ***

خرید پستی (اینترنتی ) نمایش عروسکی ماکوندو

خرید پستی (اینترنتی ) نمایش عروسکی ماکوندو

 براساس داستان "پيرمرد فرتوت با بال هاي بزرگ بزرگ" نوشته گابريل گارسيا ماركز، ورود پيرمرد عجيب با بالهاي بزرگ به شهر كوچك ماكوندو (شهر خيالي ماركز) باعث مي شود تا اتفاقات گوناگوني در زندگي اليزندا و پلايو رخ دهد.

برنده جايزه بزرگ دوازدهمين جشنواره بين المللي تئاتر عروسكي تهران بر اساس داستان پيرمرد با بالهاي بزرگ بزرگ
تولیدکننده: شركت فرهنگ فيلم تهران
منبع:
قیمت پایه : 22000ریال

تیزر نمایش عروسکی ماکوندو

خرید پستی

تيزر محصولات شركت فرهنگ فيلم

 

 

لینک فروشگاه مجاز:www.giti24shop.ir

خرید اینترنتی نمایش ماکوندو

نقد و بررسي نمايش «ماکوندو» به نويسندگي آرش پارساخو و کارگرداني آزاده انصاري


هماهنگي زيباي عروسک و انسان

جام جم آنلاين: تئاتر عروسکی به دلیل رویکرد ثانوی به واقعیت‌های نمایشی و قائل شدن به قرینه‌های غیرواقعی برای آدم‌ها و اشیا و باورپذیر کردن آنچه ظاهرا انتزاعی و تخیلی به نظر می‌رسد، این ظرفیت قابل‌توجه را داراست که روند بازآفرینی خلاق در هنرهای نمایشی را به بهترین شکل ممکن به نمایش بگذارد.
اگر نمایش عروسکی با نمایش معمولی که بازیگرمحور هم هست ترکیب شود، در آن صورت وجوه متفارق میان هر دو نوع نمایش آشکار می‌شود. در این حالت به میزان کارایی کارگردان در نزدیک کردن این دو نمایش به هم و نهایتا ترکیب کردن آنها می‌توان پی برد.

نمایش «ماکوندو» که براساس داستانی از گابریل گارسیا مارکز از سوی آرش پارساخو برای نمایش تنظیم شده و آزاده انصاری آن را کارگردانی کرده است، هم‌اکنون در کارگاه نمایش مجموعه تئاترشهر اجرا می‌شود و حامل چنین رویکردی است.

متن داستان نمایش ماکوندو  در اصل براساس داستان «پیرمرد فرتوت با بال‌های عظیم» اثر گابریل گارسیا مارکز تنظیم شده است. این متن کاملا روایی است و در کلیت خود نوع برداشت ذهنی و تخیلی مارکز را از اشیا، حوادث و آدم‌ها نشان می‌دهد. ضمنا ثابت می‌کند رویدادها ظرفیت تخیل‌پذیری و انتزاعی شدن دارند.

خود مارکز در داستان حضور ندارد؛ اما آرش پارساخو با مابه‌ازاهایی که به آن افزوده، نویسنده را هم وارد داستان کرده و حتی برای او قرینه‌ای عروسکی در نظر گرفته است. باید یادآور شد داستان نمایش ماکوندو با داستان پیرمرد فرتوت با بال‌های عظیم اثر مارکز تفاوت‌های زیادی دارد و پارساخو برخی شخصیت‌ها را حذف کرده و شخصیت‌های جدیدی هم به آن افزوده و حتی پرسوناژ کشیش را به یک جادوگر تبدیل کرده است.

خرید پستی نمایش ماکوندو

حضور انواع عروسک‌ها

میزان دخل و تصرف پارساخو در حوادث داستان مارکز زیاد است و باید اذعان کرد آنچه روی صحنه می‌بینیم، بیشتر داستان نویسنده نمایشنامه است، نه مارکز.

داستان مارکز شاکله‌ای کاملا روایی دارد و برای نمایش مناسب نیست، اما از بن‌مایه تخیلی نیرومندی برخوردار است. آرش پارساخو هم به همین دلیل آن را برگزیده و با بهره‌گیری از ظرفیت‌ها و قابلیت‌های تئاتر عروسکی و به کمک قرینه‌سازی عروسکی برای کاراکترها به متن مورد نظرش شکل داده است.

در حقیقت، همین کاربری عروسکی است که این متن کاملا روایی را به طور غیرقابل انتظاری به یک نمایش ترکیبی و عروسکی بدون کلام تبدیل کرده است.

در نمایش ماکوندو از انواع عروسک‌های خیمه‌شب‌بازی، میله‌ای و دستکشی استفاده شده است. همچنین صحنه و پشت صحنه یکی شده است و تماشاگر، عروسک‌گردان‌ها را عینا می‌بیند و همزمان پرسوناژهایی غیرعروسکی هم در نمایش حضور دارند.

حضور عروسک‌گردان‌ها بر نمایش تحمیل نمی‌شود؛ زیرا کارگردان برای آنها هم نوعی بازیگری قائل شده است. در نتیجه، آنها در مواردی بازی هم می‌کنند و جزو مجموعه نمایش و پرسوناژهای آن محسوب می‌شوند.

نمایش تا حدی کارگاهی و تجربی است؛ زیرا تماشاگر عملا و عینا چگونگی استفاده از عروسک‌ها را می‌بیند و می‌آموزد. از آنجا که در بطن داستان نمایش ماکوندو به نویسندگی آرش پارساخو یک نمایش عروسکی هم عملا به اجرا درمی‌آید، لذا کلیت اجرا به شکل نمایش در نمایش پیش می‌رود.

متن به دلیل دخل و تصرف نویسنده ثانوی آن دارای مابه‌ازاهای جدیدی نیز شده است؛ از جمله می‌توان به موضوع مرگ به خاطر زندگی، تاکید بر معصومیت و تمثیلی شدن بچه‌ها و ضمنا نمادینه‌تر شدن پرسوناژ پیرمرد بالدار اشاره کرد که به کمک قرینه عروسکی‌اش از داده‌های نمایشی زیادی برخوردار شده است.

نمایش ماکوندو به دلیل استفاده از 2 نوع نمایش معمولی و عروسکی ثابت می‌کند اجرای نمایش به طور همزمان می‌تواند هم واقعی و هم مجازی باشد.

خرید اینترنتی نمایش ماکوندو

غیبت دیالوگ

در این نمایش بجز عروسک‌گردان‌ها، بقیه دارای قرینه‌های عروسکی هستند. ضمنا در بخش‌های عروسکی به‌سبب یکی شدن صحنه و پشت صحنه، خودبه‌خود از تئاتر عروسکی آشنایی‌زدایی هم می‌شود و چون دیالوگ غایب است، تاکید کارگردان تماما بر حرکت و میزانسن است.

پرسوناژهای غیرعروسکی هم حرکاتی عروسکی دارند و این به اجرا سنخیت و هماهنگی بخشیده است. این محوری شدن حرکات بخشی از کاربری‌های عملی نمایش پانتومیم را وارد اجرا کرده است که همزمان با موسیقی مناسب و هماهنگ نمایش کامل می‌شود.

رویکرد آزاده انصاری درخصوص هرچه کوچک‌تر کردن عروسک‌ها نشانگر ذهنیت حداقل‌گرا و مینیاتور‌پسند اوست که به کمک ابتکارها و حرکات فانتزیک عروسک‌ها و پرسوناژها نمایشی‌تر شده است.

طراحی صحنه منوچهر شجاع که صحنه را سفید و گچ‌نما نشان می‌دهد نیز از شلوغی صحنه کاسته و حضور پرسوناژها، عروسک‌ها و عروسک‌گردان‌ها را روی صحنه برجسته‌تر کرده است.

در این نمایش، انتخاب و اجرای نوع موسیقی‌ای که با صداسازی و صدا‌گذاری برای عروسک‌ها و تقلید اصوات جنبی همراه است، جزو برجستگی‌ها و ویژگی‌های نمایش محسوب می‌شود و باید ابتکار فرشاد فزونی و فرشاد محمدی را تحسین کرد.

طراحی لباس پرسوناژ‌ها و عروسک‌ها و ساخت خود عروسک‌ها نشانگر ذوق و ابتکار فرناز بهزادی، سهیلا باجلان، نسیم یاقوتی، سمیه صادق‌پور، سمیه گلباز و وحید شاکری است.

خرید اینترنتی نمایش ماکوندو


اجرای باور‌پذیر

طراحی چهره‌پردازی‌ها که به وسیله حمیدرضا قاسمی انجام شده نیز حائز اهمیت است و نشان می‌دهد آدم‌ها به دنیای نمایش تعلق دارند. نور نیز که به وسیله حسن آزادی طراحی شده و رامین جعفری آن را اجرا می‌کند، کاربری لازم را داراست و با صحنه‌ها و موضوع نمایش هماهنگی دارد.

افسانه ماهیان، فرزین محدث، رامین سیار دشتی و علی میلانی به عنوان بازیگر و مرضیه ایمان‌خانی، نسیم یاقوتی و یغما کرمی به عنوان عروسک‌گردان سبب گیرایی و جذابیت نمایش شده‌اند.

پایان‌بندی نمایش که با مرگ پیرمرد بالدار (پرسوناژ واقعی)‌ و با زندگی و پرواز دوباره موجود قرینه‌ای او در آسمان (پرسوناژ عروسکی)‌ شکل داده شده، به نحو آشکاری برتری و جاودانگی پرسوناژ عروسکی یا به عبارتی تئاتر عروسکی را گوشزد می‌کند. ضمنا آزاده انصاری کارگردان نمایش ماکوندو با هوشمندی از بادبادک هم به عنوان یک عنصر تمثیلی استفاده کرده است.

نمایش ماکوندو به نویسندگی آرش پارساخو و کارگردانی آزاده انصاری از لحاظ دراماتورژی، استفاده از انواع تئاتر عروسکی و اجرایی باورپذیر از متنی بدون دیالوگ و نیز به دلیل کاربری زیبای پانتومیم در کل و در همه حوزه‌های متن، کارگردانی، طراحی صحنه، لباس، عروسک‌سازی، عروسک‌گردانی، بازیگری، نور و موسیقی نمایشی درخور توجه است که به‌طور همزمان برخی داده‌های کمیک و فانتزیک را نیز به همراه دارد.

دیدن این نمایش ترکیبی عروسکی و غیرعروسکی فانتزیک و پانتومیمیک زیبا سرشار از آموزه‌های تئاتری است، ضمن آن‌که تماشاگر را تا آخر نمایش مجذوب گیرایی و جذابیت خود می‌کند.

حسن پارسایی

تئاتر ماکوندو

نظرات

حنانه تاریخ : پنجشنبه 27 شهریور 1393 ساعت '13:31
یه نمایش شاد و جذاب بود دست شما درد نکنه
ارسال نظر

*** (با عرض پوزش این فروشگاه به این سایت منتقل شده است http://shop.g24shop.com). ***

تبليغاتX